Zyrtarizohet koalicioni opozitar

Partia Demokratike zyrtarizoi sot koalicionin opozitar, e cila ka firmosur edhe një marrëveshje me 10 pika. Me koalicionin e PD-së u bashkuan partitë kryesore të opozitës që kërkojnë zgjedhje të lira e të ndershme nëpërmjet një qeverie tranzitore me mandat të posaçëm. Disa nga partitë nënshkruese janë LSI, PR, LZHK, PBDNJ, PAA, PDK dhe PDIU.