Ndeshja kundër Beneventos, Fiorentina nderon Astorin

Në ndeshjen e zhvilluar sot mes Fiorentinës dhe Beneventos, e cila përfundoi me fitoren e violëve 1-0, është kujtuar kapiteni që ndërroi jetë në mënyrë të papritur, Davide Astori. Ndeshja është ndërprerë në minutën e 13-të për një minutë heshtje. Kjo për shkak se kapiteni i ndjerë, Davide Astori, kishte në fanellë pikërisht këtë numër. Tifozët kanë bërë një koreografi gjigante në kujtim të Astorit.