Një specie e re e merimangës është zbuluar Angolën juglindore. Veçantia e insektit qëndron tek një briri të gjatë në pjesën e shpinës.

Merimanga u gjet nga shkencëtarët e projektit  National Geographic Okavango Wilderness, gjatë kërkimëve midis viteve  2015 dhe 2016.

Interesante ishte se sa herë që studiuesit i vendosnin një objekt në strofull, merimanga e sulmonte me shpejtësi.

/Ora News.tv/