Policia kineze ka arrestuar 26 persona të dyshuar për vjedhje të relikeve nga një vend i lashtë varrimi.

Bandë thuhet se ka vjedhur pothuajse 650 objekte, duke përfshirë sende dhe stoli prej ari dhe argjendi.

Artikujt e vjedhur datojnë në shekullin e 7-të, tha Ministria e Sigurisë Publike e Kinës në një deklaratë.

Të dyshuarit dyshohet se u përpoqën t'i shesin për rreth 11 milion dollarë.

Objektet thuhet se janë gërmuar ilegalisht nga varret, të vendosura në krahinën veri-perëndimore të Qinghai.

/Ora News.tv/