Incidenti që ndodhi gjatë protestave në Hong Kong ku një efektiv i policisë qëlloi me armë zjarri një prej protestuesve, është regjistruar në kamera.

Kujtojmë që vijojnë protestat në Hong Kong prej 4 muajsh tashmë dhe së fundmi ajo ka përshkallëzuar gjatë ceremonisë së 70 vjetorit të krijimit të shtetit komunist të Kinës.

Gjatë protestave policia ka përdorur plumba manovër, gaz lotsjellës, shkopinj gome për të sprapsur protestuesit. Por nuk kanë munguar dhe përdorimi i plumbave të vërtetë.

Një prej policëve ka goditur një student me plumb manovër në kraharor. Ndërkohë pas incidentit një i afërm i tij deklaroi se plagët e studentit nuk ishin serioze.


Për më tepër shihni videon/Ora News.tv/