Kampionati Europian i atletikës që këtë vit u zhvillua në Berlin uli siparin ditën e djeshme. Në një turne që zgjati nga data 6 dhe 12 gusht, përpos fituesve të medaljeve, do të mbahen mend edhe dështimet e disa nga sportistëve pjesëmarrëse. Më poshtë keni 4 rastet që kanë sjellë të qeshura në impiantet pritëse të këtij turneu.

1. Stafeta 4x100m për meshkuj.

Episodi ndodhi me kombëtaren e Gjermanisë. Kur po ndryshohej garuesi, dy sportistët u përplasen, duke u rrëzuar. Julian Reus dhe Lucas Jakubczyk kishin nevojë për ndihmë mjekësore pas rënies së tyre të tmerrshme, të cilët i mohuan ekipit të tyre një shans për të qenë në podium.  
 

2. Atleti gjeorgjian dështon në tre raste

Tornike Onikashvili ishte ndoshta atleti më i pafat që garonte në Glasgow pasi ai kreu një paraqitje katastrofike në të tre garat ku ai mori pjesë.

3. Atletja nga Kenia pret finishin 400 metra përpara fundit

Atletja keniane, Lonah Chemtai Salpeter, e cila përfaqësonte Izraelin në kampionatin evropian, po vraponte krah për krah me udhëheqësen Sifan Hassan të Holandës, kur papritmas u ndal duke menduar se kishte prerë finishin e garës së 5000 metrave.4. E mbyll garën e gjakosur, por ia vlen

Volha Mazuronak, 29 vjeçare fitoi medaljen e artë në kampionatin europian në garën e maratonës së femrave. Deri këtu gjithçka në rregull, por ajo që ndodhi gjatë garës ishte sa e trishtë aq edhe frytdhënëse. Mazuronak përshkroi rreth 1 të katërt e distancës prej 42 kilometrash duke u përpjekur për të ndaluar gjakderdhjen e cila vetëm u rrit për shkak të aktivitetit fizik dhe ngrohjes në pistë. Ajo përdorte indet për të frenuar rrjedhën e gjakut që u përhap në fytyrën e saj dhe fanellë.  

 
 

/Ora News.tv/