Një gazetar sllovak u vra bashkë me të dashurën e tij dhe dyshimet kryesore lidhen me veprimtarinë hetimore, tha policia të hënën, një rast që ka tronditur vendin e vogël të Evropës qendrore dhe ka vënë në pah shqetësimet publike mbi korrupsionin.

Jan Kuçak, 27 vjeç, raportonte për faqen e lajmeve Aktuality.sk për rastet e mashtrimit, shpesh që përfshinte biznesmenë me lidhje me partinë në pushtet dhe politikanët e tjerë. Ai dhe e dashura e tij u gjetën të vdekur të dielën në shtëpinë e tij në Velka Maca, 65 km në lindje të kryeqytetit Bratislavë.

Botuesi i "Aktualitet" Axel Springer dënoi atë që quhej "vrasja e egër" e gazetarit dhe kërkoi nga autoritetet që të sjellin përpara drejtësisë përgjegjësit e krimit.

"Nga informacionet në dispozicion duket se versioni më i mundshëm është një motiv i lidhur me punën hetimore të gazetarit," tha shefi i policisë sllovake Tibor Gaspar në një konferencë televizive për shtyp.

Historia e fundit e Kuciak për Aktualitetin, më 9 shkurt, vështroi transaksionet e reja të dyshuara nga firmat e lidhura me biznesmenin Marian Kocner dhe mashtrimet tatimore të një kompleksi apartamentesh luksoze në Bratislavë, që u bë qendra e një skandali politik vitin e kaluar.

Kocner nuk mund të arrihej menjëherë për të komentuar të hënën.

Puna e Kuciak në Aktuality.sk kryesisht përfshinte mashtrime të dyshuara të taksave që përfshijnë zyrtarë të lartë dhe biznesmenë.

Vitin e kaluar, Kuçak paraqiti një ankesë me policinë pasi afaristi Marian Kocner e kërcënoi atë. Kocner është i njohur për marrëveshjet e pasurive të paluajtshme, si dhe për fyerjen e gazetarëve dhe kërcënimin për të publikuar informacione private mbi gazetarët, sipas SME-ve të gazetës sllovake.

Kuçak tha se policia kurrë nuk ka vepruar në këtë rast.

Redaktorët në krye të mediave kryesore në Sllovaki i bënë thirrje qeverisë të ndërmerrte hapa për të gjetur se kush e kreu krimin dhe "gjithashtu për të krijuar kushte për punën e sigurt të gazetarëve".

/Ora News.tv/