Dhjetëra anëtarë të ekuipazhit janë shpëtuar pasi dy anije-cisternë me naftë shpërthyen në Gjirin e Omanit.

Operatorët e anijeve thanë se 21 anëtarë të ekuipazhit të Kokuka Courageous dhe 23 nga Front Altair ishin evakuuar.

Nuk dihen ende shkaqet e incidenteve,

Incidenti vjen një muaj pasi katër anije-cisternë me naftë u sulmuan nga Emiratet e Bashkuara Arabe.

Çmimi i naftës u rrit më shumë se 4.5% pas një ulje prej 5 muajsh pas incidentit të së enjtes.

/Ora News.tv/