Policia italiane ka shkatërruar një rrjet kriminal të trafikimit të drogës, që vepronte brenda dhe jashtë burgut të Latinas.

Megaoperacioni i koduar “Astice” u zhvillua në orët e para të mëngjesit të sotëm, 16 shtator 2019.

Mes 34 të arrestuarve janë edhe 5 shqiptarë. Mbi ta rëndojnë akuzat e trafikut të drogës dhe korrupsionit.

Sipas medieve italiane mes të arrestuarve janë edhe 2 oficerë të policisë së burgut. Ndërsa grupi që vepronte brenda qelive të paraburgimit përbëhej nga 5 shtetas të gjithë italianë. 

Banda brenda burgut:

Antonio Di Noia , 38 vjeç nga Latina

Massimiliano Del Vecchio , 35 vjeç nga Fondi

Gennaro Amato , 54 vjeç nga Afragola

Angelo Travali, 33 vjeç nga Latina

Salvatore Traval , 29 vjeç nga Latina.

Të pestë të arrestuarit e mësipërm ishin të burgosur në burgun e “Via Aspromonte” dhe nga këtu u përpoqën të riorganizoheshin, duke dhënë urdhra për ata që ishin jashtë, që më pas të merrnin favore nga policët e korruptuar të burgjeve.

Policët e korruptuar - Dy policët e korruptuar janë: Franco Zinni, një 56-vjeçar nga Roma;

Gianni Tramentozzi, 50 vjeç nga Terracina;

Ata gjithashtu përfunduan në burg për korrupsion, sepse kishin favorizuar disa eksponentë kryesorë të krimit të organizuar në Pontine, në këmbim të parave dhe drogës.

Të arrestuarit e tjerë - 

Angelo Petrillone, 50 vjeç, nga Sabaudia

Simone Petrillone, 25 vjeç, nga Privett

Riccardo Petrillone, 27 vjeç, nga Latina

Nicoletta Kullat, 44 vjeç, nga Terracina

Martina Giacomelli, 23 vjeç, nga Roma

Eduard Lala, 26-vjeç, nga Shqipëria

Michael Consoli, 31 vjeç, nga Sezze

Adriatik Deda, 41 vjeç, nga Shqipëria

EDRI Collaku, 28 vjeç, nga Shqipëria

Giacchino Iazzetta, 31 vjeç, nga Acerra (Napoli)

Antonio Sellacci, 54-vjeç, nga Sonnino

Mauro Ëarriors, 42-vjeç, nga Sonnino

Francesco Falcone, 48-vjeç, nga Latina

Luca Pintus, 36-vjeç, nga Sezze

Stefano Venditti, 26-vjeç, nga Latine

Emauele Pagliaroli, 28 vjeçar Terracina

Mario Braganti, 25 vjeç

Niko Tamburo, 28 vjeç, nga Terracina

Marco Quattrociocchi, 36 vjeç, nga Latina

Saverio Dei Giudici, 30 vjeç, Terracina

Ndriçim Lalaj, 29 vjeç, Shqipëri

Mediet italiane raportojnë se si pasojë e megaoperacionit në Itali fillimisht u shpallën në kërkim Salvatore Di Girolamo, 56-vjeç dhe Angelo Di Girolamo, 30-vjeç, të cilët më pas u arrestuan.

Katër persona në arrest shtëpiak - Në arrest shtëpie janë:

Maria Spina, 61 vjeç, nga Naples

Rachele Sellacci, 31 vjeç, nga Sezze

Andrea Lazzaro, 46 vjeç, nga Latina

Eneida Skendo, 28 vjeç, shqiptare

Sekuestrimi - Gjatë hetimit, të kryer edhe me bashkëpunimin e Drejtorisë Qendrore për Shërbime Antidrogë të Ministrisë së Brendshme, u sekuestruan mbi 1 kilogram kokainë, 2 kilogramë marijuanë, 10 gram hashash, 23 mijë euro dhe 1 pistoletë e kalibrit Beretta 40 S&W e vjedhur dhe e mbushur me municion.

/Ora News.tv/