Zyrtari kryesor shëndetësor i qeverisë amerikane dha të hënën një mesazh  zymtë, duke paralajmëruar se gjendja koronavirusit  vend po keqësohet.

Në komentet  bëri për televizionin NBC, Dr. Jerome Adams tha:

"Dua  Amerika  kuptojë se këtë javë gjendja do  keqësohet, duke paralajmëruar se një pjesë e njerëzve nuk po e zbatojnë si duhet distancimin social.”

Sipas  dhënave  Universitetit Johns Hopkins,  SHBA sot kishte 35,530  konfirmuar pozitivë me koronavirus. Numri i vdekjeve deri tani është 473.

Shumë njerëztha Dr. Adamsmendojnë se kjo nuk mund t’u ndodhë atyre. “Duam  me çdo kusht secili  qëndrojë  shtëpi,” bëri thirrje zyrtari.

Shtetet e Bashkuara janë pothuajse  gjysmën e periudhës 15 ditore  cilën sipas planit duhet  zbutet ndjeshëm numri i rasteve me koronavirus, për  mos lejuar mbingarkesën e objekteve shëndetësore me persona  sëmurë rëndë.

Ndërkohë, qeveria dhe  dyja dhomat e Kongresit po nxitojnë për  siguruar miratimin e një plani financiar i cili  shmangte një sfidë  rëndë ekonomike dhe  ndihmonte me para dhe kredi amerikanët  humbasin punën dhe bizneset.  senat po debatohet një paketë gjigante shpëtimi prej 1,8 trilion dollarësh, tani  koronavirusi ka detyruar miliona banorë  mos dalin nga shtëpia.

Në një koment  Twitter, Presidenti Trump shkruante se “Ne nuk mund  lejojmë  ilaçi  jetë  i rëndë se sa vetë problemi mbarim  periudhës 15 ditoreshkruante ai, - do  marrim një vendim se cilën rrugë do  zgjedhim.”

Duket se Presidenti po sugjeron  udhëzimet për distancimin social  zbuten  mbarim  periudhës 15-ditore, edhe pse deri tani janë  paktë ekspertët shëndetësorë  mendojnë se kjo periudhë mjafton për  ditur nëse masat e vetizolimit e kanë ulur fuqinë e përhapjes  koronavirusit./VOA

/Ora News.tv/