SHBA ka vendosur sanksione ndaj ushtrisë kineze rreth blerjes së avionëve ushtarakë rusë dhe raketave sipërfaqësore në ajër.

Ai thotë se blerjet e tilla bien ndesh me sanksionet e Shteteve të Bashkuara mbi Moskën, të paraqitura mbi veprimet ruse në Ukrainë dhe ndërhyrjen e dyshuar në politikën amerikane.

Kina kohët e fundit bleu 10 avionë luftarak Sukhoi Su-35 ruse dhe raketa S-400.

Pekini nuk u bashkua me sanksionet e vendosura ndaj Moskës nga SHBA dhe aleatët e saj perëndimorë që nga viti 2014.

Marrëdhëniet midis SHBA dhe Rusisë u përkeqësuan me shpejtësi pasi Moska e aneksoi Krimenë nga Ukraina në vitin 2014.

Ndërhyrja e supozuar e Rusisë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 dhe përfshirja ushtarake në luftën civile në vazhdim të Sirisë, rriti tensionet.

Departamenti i Zhvillimit të Pajisjeve të Kinës (EDD) dhe kreu i saj, Li Shangfu, janë sanksionuar për përfundimin e "transaksioneve të rëndësishme" me eksportuesin e armëve shtetërore të Rusisë, Rosoboronexport.

EDD dhe Li janë shtuar në Listën e Personave të Bllokuar, që do të thotë se çdo pasuri që mbajnë në SHBA është e ngrirë dhe amerikanët "përgjithësisht janë të ndaluar" të bëjnë biznes me ta.

/Ora News.tv/