Shtohet numri i të prekurve me COVID-19 në Serbi. Nga 94 teste të bëra gjatë 24 orëve të fundit, 54 kanë rezultuar pozitiv duke e ccuar numrin total në 303 persona të infektuar.

Ndërkohë numri i viktimave është 3 deri më tani.

Ministri i Shëndetësisë në vend Zlatibor Loncar deklaroi ditën e sotme se në vazhdim qeveria do të ndryshojë strategji në luftën kundër këtij virusi.

Ai kërkon rritjen e numri të testeve të kryera dhe kapacitetet e spitaleve dhe qendrave shëndetësore për të arritur këto teste.

“Të gjitha qendrat shëndetësore janë urdhëruar që të kenë një strukturë ku do të duhet të kenë një makineri me rreze X dhe një makinë laboratori për të kontrolluar numrin e tyre të gjakut. Të gjithë pacientët e caktuar për testim do të vijnë këtu", - tha Loncar në një konferencë për shtyp.

Ministri i Shëndetësisë, Zlatibor Loncar tha sot se, bazuar në vendimin për testimin masiv, ata persona për të cilët thonë se duhet të testohen, epidemiologu Dr Darija Kisic-Tepavceviç theksoi se, përveç rritjes së testimeve, do të maten edhe masat e distancimit social dhe izolimi në shtëpi të cilat janë thelbësore në luftën kundër koronave të virusit.

/Ora News.tv/