Partia Demokratike ka ndjekur një tjetër strategji në seancën parlamentare. Pas bllokimit të foltores, Gramoz Ruçi ndërpreu seancën, ndërsa Partia Demokratike e transmetoi live në Facebook. Fjalen e mbajti ish-kryeministri Sali Berisha, i cili e quajtu Ramën vagabond që sulmon deputetet europiane në diten e Europes. 

Sali Berisha: Këtu nuk është fjala për Agron Xhafën, por është fjala për Edvin Ramën për këta trafikantë të cilët kanë pushtuar me drogë karrigen e tyre të turpit. I kanë mbyllur Shqipërisë dyer te Europës pasurohen si mumuthë çdo ditë mbi krimin. Është fjala  për ato fytyra që keni aty të cilët sulmojnë si bisha njerëz të ndershëm që dënojnë krimin dhe mbrojnë trafikantët ndërkombëtarë. Është fjala për ata ty të cilët shqiptarët duhet t'i tërheqin ti hedhin kalbësirat e tyre sa më parë sepse kanë mbylluyr dyert e Europës.

Është fjala për ata bakabnonde politikë që sulmojnë deputetët Europës në ditën e Europës.

Është fjala për atë vagabond të cilit deputetët e Bundestagut i treguan shojet e këpuceve, ia bojkotuan darkën si askujt tjetër. Është fjala për atë të çmendur që tallet me fëmijët tuaj. Pra nuk është fjala për Agron Xhafën, por për ata dy trafikantë banditë që kanë pushtuar karriget dhe i përdorin për mbrojtjen e trafikantëve.


/Ora News.tv/