Barça rikthehet përkohësisht në krye të LaLiga pavarësisht se paraqiti shenja të qarta të vështirësi në Camp Nou, duke mundur minimalisht 1-0 Atletiko Bilbao.

Ivan Rakitic shpëtoi në një lojë të izoluar duke shënuar një gol mjaft të bukur 7 minuta pasi ishte futur në fushë si zëvendësues i Busquets në minutën e 71'.

Barça është një ekip shumë serioz që jeton padashje me respektin që vazhdon të provokojë te rivalët të cilët, nëse do të besonin më shumë tek vetja që nga fillimi i lojës, do ta çmontonin.  

Sot katalanasit nuk janë asgjë më shumë se Gloria Svanson në Twilight of Gods që zbret shkallët e rezidencës së saj duke menduar se ajo është akoma ylli i madh i kinemasë.

"Nuk është e lehtë. Kur ka pak hapësira, ju duhet të jeni të shkathët dhe të saktë, ndryshe do të vuani. Na ka munguar ritmi që kur u kthyem nga covid, duhet të punojmë më shumë. Ne duhet të fitonim, si çdo lojë tjetër, është e qartë se, sa më pak gabime të bësh në këtë kuptim, aq më mirë është. Kjo do të thotë që kemi 3 pikë dhe ne duhet të presim për të parë se çfarë bën rivali ynë i drejtpërdrejtë. kemi marrë pikë maksimale në 5 ndeshjet e fundit përveç një takimi. Ka gjëra për të përmirësuar, por ne jemi në rrugën e duhur”, tha Quique Settien pas ndeshjes.

Rakitic erdhi nga stoli për të shënuar golin e vetëm të lojës dhe Settien ishte i kënaqur për mesfushorin e tij.

"Ai u aktivizua në pjesën e dytë për shkak të kartonit të Busquets. Rakitc e kupton futbollin shumë mirë dhe bëri një punë të shkelyer, fitoi fitoi topin dhe u përfshi në momentin vendimtar. Unë jam shumë i lumtur për të”, tha trajneri i katalnasve

/Ora News.tv/