Protestuesit “jelekë verdhë” në Francë nuk po ndalen as për Krishtlindjen. Të shtunën ata njoftuan marshimin drejt pallatit të Versajës, për të protestuar kundër reformave të qeverisë.

Pallati dhe kopshtet e Versajës, janë një simbol i pushtetit francez dhe një nga atraksionet kryesore turistike të Europës, ato por do të qëndrojnë të mbyllura të shtunën, pasi autoritetet u druhen protestave.

Sipas një zyrtari të prefekturës, rreth 1,400 veta pritet të marrin pjesë në marshimin drejt Versajës.

Ministri i brendshëm Christophe CASTANER, tha se maturitetet janë të gatshme të ndërhyjnë në rast se protesta fokusohet në vetëm Versajë.

/Ora News.tv/