Protestat e shpërthyera në këto ditë mund të ndikojnë edhe në mbarëvajtjen e kampionatit të futbollit.

Bëhet fjalë për La Liga-n spanjolle, ku pas arrestimit të nëntë liderëve separatistë katalanas është kërkuar shtyrja e një prej ndeshjeve më të rëndësishme të kampionatit, "El Clasicos" mes Barcelonës dhe Realit të Madridit.

La Liga ka kërkuar që "El Clasico" e parë të luhet në "Santiago Bernabeu" të Realit të Madridit,duke e spostuar kështu nga stadiumi "Camp Nou" për shkak të frikës së trazirave civile.

Ide e cila pritet të hidhet poshtë nga gjiganti spanjoll, Barcelona, por ende nuk ka një përgjigje zyrtare nga anjëri prej klubeve.
Nëse kjo hipotezë do të pranohej, do të thoshte që ndeshja e planifikuar për në muajin mars të zhvillohet në Barcelona.

Federata e Futbollit Katalanas pezulloi të hënën të gjitha ndeshjet në rajon, megjithëse ky vendim nuk ndikon në ndeshjet e La Ligës ose të kombëtares spanjolle.

Katalonja është një rajon gjysëm autonom në Spanjën veri-lindore dhe në një referendum në 1 tetor 2017, i shpallur i paligjshëm nga Gjykata Kushtetuese e Spanjës, rreth 90% e votave të Katalonjës të hedhura mbështesin pavarësinë. Pjesëmarrja ishte 43%.

Nëntë separatistët u dënuan për sulm ndaj rolit të tyre në referendum dhe i dhanë dënime midis nëntë dhe 13 vitesh burg nga Gjykata Supreme e Spanjës.

/Ora News.tv/