Parlamenti i Ukrainës do të vendosë nëse do të sjellë ligjin ushtarak, pas  zemërimit për kapjen e tre prej anijeve të saj detare nga Rusia.

Protestuesit u mblodhën jashtë ambasadës ruse në kryeqytetin Kiev dhe i vunë flakën një makine të  ambasadës.

Incidenti në ujërat jashtë gadishullit të Krimesë shënon një përshkallëzim të madh të tensioneve ndërmjet dy vendeve.

Si rezultat i kësaj, Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të mbajë një takim urgjent.

Secili shtet fajëson tjetrin për incidentin në të cilin u kapën dy raketa dhe një numër i anëtarëve të ekuipazhit ukrainas u plagosën.

Më vonë, rreth 150 njerëz u mblodhën jashtë ambasadës ruse. Së paku një makinë që i përket ambasadës u dogj.

"Ne u mblodhëm sot këtu për të protestuar kundër rusëve mbi veprimet e tyre sot, për të shtënat e ushtrisë sonë", tha Oleksiy Ryabov për agjencinë e lajmeve Reuters.

"Ne jemi shumë të zemëruar, duhet të kishim hequr të gjitha marrëdhëniet diplomatike me këtë vend shumë kohë më parë".

Gjatë një takimi të Këshillit Kombëtar të Sigurisë Kombëtare dhe të Mbrojtjes së Ukrainës, Presidenti Petro Poroshenko i përshkroi veprimet ruse si "të paprovokuara dhe të çmendura".

Ai tha se do të kërkojë nga parlamenti të hënën për të futur ligjin ushtarak, por theksoi se kjo nuk do të thotë një "deklaratë lufte". "Ukraina nuk planifikon të luftojë askënd," tha ai.

Ndërkohë, ministria ukrainase e mbrojtjes njoftoi se urdhrat ishin dhënë për të vënë ushtrinë në gatishmëri të plotë luftarake.

Tensionet u rritën kohët e fundit në Detin e Zi dhe Detin e Azov nga gadishulli i Krimesë, i aneksuar nga Rusia në 2014.

/Ora News.tv/