Ish-deputeti i PD, Klevis Balliu së bashku me 14 protestues të tjerë janë shoqëruar në Policinë e Tiranës pas protestës së banorëve të Unazës së Re. Përmes një njoftimi zyrtar, Policia e Shtetit ka njoftuar ndalimin e 15 personave, 10 prej të cilëve në flagrancë.

Njoftimi i Policisë së Shtetit:

15 të shoqëruar për bllokimin e rrugës në zonën e Unazës së Re, mbrëmjen e sotme, 10 të arrestuar në flagrancë

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 6, arrestuan në flagrancë për veprat penale “Organizimi, pjesëmarrja, grumbullimi dhe manifestime të paligjshme”, “Pengimi i qarkullimit të mjeteve të transportit”, “Prishje e rendit dhe qetësisë publike, “Kundërshtimi i punonjësit të policisë së rendit publik” dhe "Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit publik", shtetasit:

- R.M., 46 vjeç, lindur në Kukës, banues në Tiranë;

- S.M., 51 vjeç, lindur në Kukës, banues në Tiranë;

- B.N., 26 vjeç, lindur në Dibër, banues në Tiranë;

- K.Y., 59 vjeç, lindur në Skrapar, banues në Tiranë;

- B.N., 60 vjeç, lindur e banues në Tiranë;

- A.Th., 38 vjeç, lindur në Kukës, banues në Tiranë;

- A.M., 49 vjeç, lindur në Patos, banues në Fier;

- K.B., 30 vjeç, lindur e banues në Tiranë;

- D.N., 25 vjeç, lindur e banues në Tiranë;

- A.Sh., 25 vjeç, lindur në Peqin, banues në Tiranë.

Gjithashtu u proceduan penalisht në gjendje të lirë 5 shtetasit: G.D., T.N., E.H., A.B. dhe Ç.M., nga Tirana.

Ndërkohë vijon puna për identifikimin e personave të tjerë të përfshirë në bllokimin e aksit rrugor.

Këta shtetas në rrugën “Teodor Keko” në zonën e Unazës së Re kanë organizuar e zhvilluar një tubim të paligjshëm dhe kanë penguar qarkullimin e mjeteve të transportit rrugor në të dyja drejtimet e rrugës, duke kundërshtuar dhe mos iu bindur thirrjeve të Policisë për të liruar rrugën.

Me ndryshimet e reja në Kodin Penal, bllokimi i rrugëve duke penguar lëvizjen e lire të automjeteve është vepër penale dhe dënohet me burg. Policia e Shtetit u bën thirrje qytetarëve të mos bien pre e keqpërdorimeve, por të protestojnë në mënyrë të ligjshme dhe në vende ku nuk pengohet qarkullimi i automjeteve.

Bllokimi i rrugës nuk do të tolerohet dhe personat përgjegjës do përballen me drejtësinë.

Policia e Shtetit garanton banorët e Unazës së Re dhe cilindo që do të protestojë, se është e gatshme dhe e angazhuar për të siguruar dhe garantuar çdo protestë të ligjshme që nuk bie ndesh në cēnimin e lirive dhe të drejtave të qytetarëve," -thuhet në njoftimin e Policisë së Shtetit.

/Ora News.tv/