Presidenti iranian Hassan Rouhani paralajmëroi të dielën presidentin amerikan Donald Trump lidhur me politikat armiqësore kundër Teheranit, duke thënë se Amerika duhet ta dijë ... lufta me Iranin është nëna e të gjitha luftrave ". Megjithatë ai nuk përjashtoi paqen mes dy vendeve.

Irani po përballet me rritjen e presionit të SHBA dhe sanksione të ashpra pas vendimit të Trump për të tërhequr Shtetet e Bashkuara nga një marrëveshje ndërkombëtare e arritur në vitin për programin bërthamor të Iranit.

Duke folur gjatë një takimi me diplomatë  iranianë, Rouhani tha: “Z. Trump, nuk duhet të luani me bishtin e luanit, sepse ju do të pendoheni”, tha Hasan Rohani.

“Amerika duhet ta dijë se paqja me Iranin është nëna e çdo paqeje dhe lufta me Iranin është nëna e të gjitha luftrave" tha Rouhani, duke lënë hapur mundësinë e paqes mes dy vendeve që ka qenë në kundërshtim që nga Revolucioni Islamik 1979 .

"Ju nuk jeni në gjendje të nxisni kombin iranian kundër sigurisë dhe interesave të Iranit", tha Rouhani, duke iu referuar përpjekjeve të Uashingtonit për të destabilizuar qeverinë islamike të Iranit.

Në Uashington, zyrtarët amerikanë të njohur me këtë çështje i thanë Reuters se administrata Trump ka nisur një ofensivë fjalimesh dhe komunikimesh online që synon të nxisë trazira dhe të rrisë presionin ndaj Iranit për t'i dhënë fund programit të tij bërthamor dhe mbështetjes për grupet militante.

Rouhani ironizoi edhe kërcënimin e Trump për të ndaluar eksportet iraniane të naftës dhe tha se Irani ka një pozitë dominuese në Gjirin dhe Ngushticën e Hormuzit,  rruge detare strategjike për transportin e naftës.

"Kushdo që kupton bazat e politikës nuk thotë" ne do të ndalojmë eksportet e naftës të Iranit ... ne kemi qenë garant i sigurisë së lumit rajonal gjatë gjithë historisë ", tha Rouhani.

Udhëheqësi suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, të shtunën mbështeti sugjerimin e Rouhanit se Irani mund të bllokojë eksportet e naftës në vendet e  Gjirit, në qoftë se ka një ndryshim të eksporteve të naftës të Iranit.

Kërcënimi i dukshëm i Rouhanit në fillim të këtij muaji për të prishur dërgesat e naftës nga vendet fqinje erdhi si reagim ndaj përpjekjeve të Uashingtonit për t'i detyruar të gjitha vendet të ndalonin blerjen e naftës iraniane.

/Ora News.tv/