Policia në Nikaragua ka përfunduar rrethimin e një kishe ku mbështetësit e opozitës kishin kërkuar strehim pasi u sulmuan nga policia dhe nga milicitë pro-qeveritare.

Mjekëve u është lejuar të trajtojnë të plagosurit brenda kishës në qytetin Masaya. Dy vetë kanë vdekur.

Rreth 30 vetë që ishin brenda kishës u liruan pas ndërhyrjes së Kishës Katolike lokale. Më shumë se 100 njerëz janë vrarë në Nikaragua në gjashtë javë të dhunës.

"Asnjë represion më shumë!"

Monsinjor Silvio José Báez, peshkop ndihmës i Managua, lavdëroi priftin lokal në Masaya, Edwing Roman, dhe një avokat dhe grup për të drejtat e njeriut, Álvaro Leiva, për përpjekjet e tyre në negociatat me autoritetet.

Ai i kërkoi Presidentit Daniel Ortega që t'i japë fund masave kundër protestave ndaj qeverisë së tij.

Monsinjor Báez më herët i kërkoi medias sociale të paralajmëronte njerëzit për të qëndruar brenda, sepse kishte njoftime për snajpera në rrugët e Masajas.

"Delikuentët dhe anëtarët e bandës"

Trazirat në Nikaragua u shkaktuan nga shkurtimet për pensionet dhe sigurimet shoqërore. Pak orë pasi masat u nënshkruan nga presidenti Ortega në prill, pensionistët dhe studentët dolën në rrugë.

Grupet e të drejtave të njeriut thonë se policia ka vepruar me brutalitet dhe shumë njerëz janë vrarë në ditët në vijim. Shumica e viktimave ishin studentë universiteti.

Z. Ortega e revokoi legjislacionin, por deri atëherë ai vetë ishte bërë fokusi i protestave. Opozita dhe aktivistët e rinj kërkojnë dorëheqjen e tij.

Z. Ortega, ish-kreu rebel i Sandinista, është në mandatin e tij të tretë radhazi në pushtet.

Ai u rizgjodh në vitin 2016, pasi kushtetuta u ndryshua, duke e bërë të mundur që ai të qëndronte përsëri në post.

Ai ka akuzuar sektorët e krahut të djathtë të infiltrimit "delinquents" dhe anëtarët e bandës në lëvizjen e protestës për të destabilizuar qeverinë e tij.

Bisedimet midis qeverisë dhe opozitës, të ndërmjetësuar nga Kisha Katolike e Nikaraguas, dështuan javën e kaluar.

Disa peshkopë që morën pjesë në bisedime morën kërcënime me vdekje, të cilat Kisha tha se erdhën nga qeveria dhe mediat zyrtare.

Komisioni Ndër-Amerikan për të Drejtat e Njeriut (IACHR) vizitoi Nikaragua muajin e kaluar dhe tha se kishte parë shkelje të rënda të të drejtave të njeriut gjatë protestave.

Ajo tha se forcat e sigurimit të shtetit dhe palët e treta të armatosura kishin përdorur forcë të tepruar.

Qeveria njoftoi të mërkurën se kishte lejuar anëtarët e IACHR dhe OAS në vend për të monitoruar situatën dhe për të raportuar mbi dhunën.

/Ora News.tv/