Një asteroid gjigant, që është më i madh se ndërtesa më  e lartë në botë "Burj Khalifa", do të godasë planetin tonë brenda dy javësh.

Asteroidi AJ129 është klasifikuar si potencialisht i rrezikshëm nga NASA dhe do të fluturojë me shpejtësi 107 mijë km/h, shkruan "Daily Mail".

Kjo e bën atë gati 15 herë më të shpejtë se avioni më i shpejtë në botë hipersonik i Amerikës së Veriut X-15, i cili udhëton me 7.300 km/h.

Ai pritet të kalojë nga planeti ynë më 4 shkurt në një distanë prej rreth 4 milionë km, e cila është relativisht e afërt në aspektin hapësinor.

/Ora News.tv/