Një gjykatë kineze dënoi një burrë kanadez me vdekje të hënën gjatë një procesi rigjykimi të papritur. Burri kanadez akuzohet për trafik droge, ndërsa vendimi ka gjasa të përshkallëzohet me tension midis vendeve.

Gjykata në provincën verilindore Liaoning njoftoi se kishte dhënë dënim me vdekje Robert Lloyd Schellenberg, pasi ishte hedhur poshtë kërkesën e tij për pafajësi.

Gjykata nuk dha asnjë shenjë se dënimi mund të ndryshohet, por fati i Schellenberg mund të ndryshojë në negociatat diplomatike. Kina nga ana tjetër kërkon lirimin e një ekzekutivi të lartë të teknologjisë kineze.

Schellenberg u arrestua më shumë se katër vjet më parë dhe fillimisht u dënua me 15 vjet burg në vitin 2016. Por papritmas muajin e kaluar, një gjykatë apeli u pajtua me prokurorët të cilët thanë se dënimi ishte shumë i butë.

Shtypi kinez filloi me publikimet për rastin e Schellenberg në dhjetor, pasi Kanadaja ndaloi Meng Wanzhou, zyrtari kryesor financiar i gjigantit kinez të telekomunikacionit Huawei, më 1 dhjetor me kërkesë të Shteteve të Bashkuara.

Që atëherë, Kina ka arrestuar dy kanadezë në hakmarrje të dukshme për arrestimin e Meng.

Autoritetet kineze arrestuan Michael Kovrig, një ish-diplomat, dhe Michael Spavor, një biznesmen, me dyshimin për rrezikimin e sigurisë kombëtare.

Një mësues kanadez u ndalua por u lirua më pas. Avokati i Schellenberg, Zhang Dongshuo, tha se klienti i tij tani ka 10 ditë për të ankimuar vendimin.

/Ora News.tv/