Gazrat janë pjesë normale e procesit të tretjes, por shumë persona kanë probkeme me to. Dhimbja e barkut dhe fryrja mund të përkeqësohen nga çdo gjë që shkakton diarre ose kapsllëk. Gazi gjithashtu mund të shkaktohet nga:

-ushqimi i tepërt;

-përtypja e cimcakizit;

-duhanpirja;

-konsumimi i disa lloje ushqimeve.

Shpesh herë, gazi shkaktohet nga ushqimet që konsumoni. Mësoni cfarë duhet të bëni për të larguar gazrat nga stomaku juaj.

-hani karamele mente;

-pini caj kamomili;

-në sallatë përdorni uthull molle;

-bëni aktivitet fizik;

-erëz karafili.

Largoni urgjent këto lloj ushqimesh nga dieta juaj ushqimore:

-cimcakizat;

-shmangni pijet me gaz;

-shmangni duhanpirjen.

/Ora News.tv/