Sërish Italia vijon të shënojë ulje të ndjeshme të numrit të viktimave të shkaktuara nga koronavirusi.

Që prej fillimit të pandemisë, këtë të hënë është regjistruar bilanci më i ulët ku në 24 orë janë shënuar 99 viktima.

Numri total i viktimave ka kaluar 32 mijë ku specifikisht janë 32,007 të vdekur.

Këtë të hënë janë raportuar dhe 451 raste të tjera pozitive ku në total numërohen 225,886 të infektuar. Numri i pacientëve pozitiv aktiv me COVID-19 janë 66,553.

Edhe numri i të shëruarve vijon të rritet me ritme të shpejta ku ditën e sotme ka pasur 2150 të shëruar të tjerë. Në total 127,326 pacientë kanë fituar betejën me COVID-19.

Rajonet Basilicata, Calabria, Sardegna, Umbria në 24 orët e fundit nuk kanë pasur raste pozitive.

Deri më tani në të gjithë vendin janë kryer 3,041,366.

/Ora News.tv/