E ardhmja e Zlatan Ibrahimovic duket se është vendosur tashmë.

Sulmuesi suedez është pranë largimit nga Los Angeles Galaxy, ku i skadon kontrata dhe e ardhmja është e destinuar për të qënë diku tjetër. Një temë për të cilën ka folur edhe vetë sulmuesi, i cili ka zbuluar se ekipi i tij i ri do të jetë në Itali.

"Unë do të bashkohem me një klub që duhet t'i kthehem fitoreve dhe të rinovoj historinë e tij dhe është në kërkim të një beteje kundër të gjithëve dhe gjithçkaje. Kjo është mënyra e vetme që unë do të jem në gjendje të gjej motivin e nevojshëm për t'ju befasuar përsëri. Nuk ka të bëjë vetëm me zgjedhjen e një ekipi, pasi ka faktorë të tjerë që duhet të formohen, përfshirë interesin e familjes sime.

"Do të shoh së shpejti në Itali. Ka lojtarë që luajnë futboll dhe të tjerë që mendojnë për futboll. Kur dikush shpik një mënyrë të re për të luajtur futboll, të tjerët mund ta ndjekin vetëm. Më pëlqen të bëj ndryshimin. Unë nuk dua të bëj mirë një ose dy gjëra, dua t'i bëj të gjitha," tregon Ibrakadabra. 

Gjithashtu, Ibrahimoviç kishte fjalët e tij të zakonshme për Major League Soccer pas dy vjetësh me LA Galaxy.

"Jam shumë i lumtur që kam pasur këtë përvojë në Los Angeles, veçanërisht pasi pas dëmtimit, shumë njerëz thanë se nuk mund të luaja më, por u tregova atyre se ende mund të bëja ndryshimin. Në një nivel teknik dhe taktik, ata ende duhet të rriten këtu. Ata vrapojnë, por nuk janë mësuar të luajnë me këmbët e tyre, pasi të gjitha sportet tradicionale amerikane përfshijnë përdorimin e duarve të tyre," tha Ibra për "GQ Italia".

Sipas zërave, interes për Ibrahimovic kanë shfaqur ekipe si Napoli, Milan, Bologna apo dhe Benevento, me këto të fundit që e kanë treguar edhe publikisht simpatinë për 38-vjeçarin.

/Ora News.tv/