Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj është shprehur kundër diskutimit për zgjedhje të reja eventuale në Kosovë, pasi sipas tij duhet të zbatohet rezultati i zgjedhje të 6 tetorit. Ai ka theksuar se mini-Shëngeni ballkanik është vetëm zgjerim i influencës ruse dhe kineze në Ballkanin Perëndimor.

Kreu i ekzekutivit në detyrë, pas takimit me ministrin e Mbrojtjes së Italisë, Lorenzo Guerini në një konferencë për media kërkoi reformë zgjedhore për t’iu shmangur vonesave dhe procedurave të KQZ-së, teksa përsëriti edhe një herë se partia e tij në legjislaturën e ardhshme do të qëndrojë në opozitë.

“Nuk ka kuptim të flitet për zgjedhje të reja. Tash duhet të flasim për implementim të rezultatit zgjedhor. Ju e dini që zgjedhjet nuk janë aq i thjeshtë dhe aq i lehtë. Duhet të jemi të respektueshëm ndaj gjithë asaj që ka ndodhur. Sovrani është deklaruar, duhet të flasim për implementim. Nëse dështon implementimi, atëherë kuptohet se duhet të shkohet në zgjedhje”, u shpreh Haradinaj.

Duke folur rreth krijimit të një mini-Shëngeni ballkanik, Haradinaj u shpreh kundër kësaj iniciative, pasi tha se kjo nuk është në interes të Kosovës, pasi epiqendra e saj do të jetë Beogradi me influencën ruse-kineze.

“Mini-Shëngeni është vetëm zgjerim, pra mini-Shëngeni për të cilin po na fton Vuçiqi, Edi Rama, por edhe Zaevi është vetëm zgjerim i influencës ruse dhe kineze në Ballkan. Pra nuk është mini-Shëngeni interes i Kosovës. Por, as i Evropës e as i vendeve tona. Rusia dhe Kina janë të instaluara në të gjitha aspektet në Beograd, si ekonomi, siguri, politikë. Kur ne bëjmë rregulla të njëjta, kjo influencë me automatizëm në Beograd e Kinës dhe Rusisë zgjerohet në vende tona. A ka interes Kosova që të zgjerohet influenca ruse dhe kineze në Kosovë, ajo influencë që është instaluar në Beograd, natyrisht që s’ka”, tha ai./KosovaPress/

/Ora News.tv/