Në një rast të ngjashëm me një film mafioz, një grua e moshuar është burgosur pasi u përpoq të punësojë një vrasës me pagesë për të hequr qafe burrin e saj.

Ajo tani përballet me akuza të reja, pasi thuhet se po përpiqej teksa ishte parapa hekurave për të vrarë dy persona të tjerë.

Një juri e shpalli fajtore Linda Gillman të premten, pasi ajo u përpoq të punësonte një vrasës për të vrarë ish-bashkëshortin e saj.

Saga daton që nga viti 2016, kur prokurorët thonë se Gillman punësoi një nga punonjësit e saj, për të ndihmuar atë të gjejë një person për të vrarë ish-bashkëshortin dhe gruan e tij të re.

Plani ishte që njeriu të punësojë një person të tretë për të kryer vrasjen dhe ta bëjë atë të duket sikur ish-burri i saj vdiq nga një mbidozë e drogës, thotë akuza.

Ajo thuhet se i dha personit me para $ 5,000 dhe i premtoi atij një tjetër shumë prej 100,000 dollarë. Ajo do të merrte një shumë të madhe parash nga sigurimi i jetës pas vdekjes së ish-burrit dhe gruas së tij të re.

Pagimi i kombinuar i tre sigurimeve të jetës do t'i sillte asaj rreth 3,3 milionë dollarë, sipas The Salt Lake Tribune.

Dënimi i 70 vjeçares është caktuar për më 23 prill.

/Ora News.tv/