Femrat që janë ‘njerëz mëngjesi’ kanë më pak rrezik që të preken nga kanceri i gjirit se sa ato që pëlqejnë jetën e natës.

Një studim i ri përfshin rastet e 400 mijë femrave që janë ‘zogj mëngjesi’ janë 48% më pak të rrezikuara nga sëmundja e rëndë se sa ‘bufat e natës’.

Shkencëtarët e Universitetit të Bristolit treguan se gratë që flinin më gjatë se 7-8 orë në natë rrisin shanset me 20% për çdo orë.

Thuhet se ato që zgjohen mirë në mëngjes kanë fjetur mirë dhe nuk kanë qëndruar gjatë në krevat.

Ndërsa ato femra që shtrihen vonë, mund të kenë pasur gjumë të parehatshëm, gjë që ndikon në diagnostikimin me kancer.

/Ora News.tv/