Roger Federer e ka nisur ashtu siç duhet Grand-Slemin  e "Australian Open". 36 vjeçari ka arritur të marrë një fitore bindëse 3 me 0 në sete kundër sllovenit, Aljaz Bedene.

Kampioni aktual mposhti 6-3; 6-4; 6-3 dhe gjithë takimin 3 me 0 në sete.

Kjo ishte fitorja e 88 në karrierë në Austrialian Open për pesë herë fituesin e grand slamit të parë të vitit.

Në raundin e dytë, Federer do të ndeshet me gjermanin Jan-Lennard Struff./Ora News.tv/