Birra, pica, fast food, akullore dhe të gjitha llojet e tjera të ushqimeve të shpejta nuk janë të këshillueshme të konsumohen gjatë ditëve të verës. Mbrëmjet e në shoqërinë e miqve për të shikuar ndeshjet e Kupës së Botës, ka të ngjarë të lënë si një kujtim edhe deri në 5 kile trupore të peshës suaj. Ja pra janë disa sugjerime se si duhet të hani me shije por pa yndyrë dhe në kohën e duhur. Këto këshilla i jep Profesor Pietro Migliaccio, president i Shoqatës Italiane të Shkencave të Ushqimit (SISA). Ai e këtë dietë e quan "dietë tifozësh",. Si ushqim të thatë preferohet bukë e thekur me mocarela, domate dhe gjethe marule, për t'u kalitur me vaj ulliri ekstra të virgjër. Gjatë lojës, më mirë është të favorizoni fruta, të tilla si shalqi ose pineapple pjepër, të prerë në kube të vendosura në një tas dhe duke i ftohur për një orë në frigorifer, të gatshëm për ti hequr dhjetë minuta para ndeshjes  dhe për ti hedhur në çast akull. Në fund të lojës, nëse ekipi juaj humb këshillohet 'një vakt me pilaf me lëng pule me kallamar "të zeza të cilat mund ti ndjekësh me një sallatë me manaferra, ndërsa në rast të fitores duhet një vakt i lehtë i shoqëruar me verë. Për shembull, një makarona me salcë domate, borzilok dhe djathë, ose si pjatë të dytë mish ose peshk, i shoqëruar nga një pjatë tjetër me perimeve dhe një bukë të vogël (rreth 40 gram). Në mëngjes këshillohet një gotë e gjysmë qumësht të skremuar, kafe, një lugë çaji sheqer, 2 feta buke. Në vaktin e mesëm mund të konsumohet një kos me yndyrë të ulët me fruta apo edhe me drithëra. Në pasdite, një mollë ose një akullore me lëng frutash dhe për darkë gjoks pule ose peshk (150 gram), sallatë e përzier e gjelbërt ose kungull i njomë, gjysmë lugë çaji vaj ulliri dhe pak bukë./mv/oranewsonline/

/Ora News.tv/