Historiani, Neritan Ceka i ftuar në emisionin “360 Gradë” në RTV Ora u shpreh se klasa politike ka dështuar.

Ceka: Kjo është dështimi i një politike të gjatë që ka filluar që në 91' meqënëse hapëm atëherë këtë histori, për rrugën kryesore përveç liri demokraci me vendosjen e demokracisë në Shqipëri me ndërtimin e institucioneve, kështu i konceptuam  ishte patjetër që ta bëjmë Shqipërinë si e gjithë Europa. Dhe pas 30 vjetëve jemi përpara të dështimit të një klase politike e jo të popullit shqiptar. Cili është mësimi? Kjo nuk zgjidhet as me dorëheqjen e Ramës, kushdo që më ka pyetur u kam thënë që flihëni mendjen se deri në 2021 do ta keni kryeministër dhe u them mos u merrni fare më këtë. Duhet të merremi me atë që vjen pas, ky vend nuk është kompatibël me BE.

Për më tepër shihni videon e plotë.


/Ora News.tv/