Një ish-boksier profesionist francez u shndërrua në një hero gjatë një fluturimit të  Lufthansa nga Munihu në Paris, duke ndaluar një person që kërcënonte të rrëmbejë avionin.

Tarik Sahibedine vuri re i pari se diçka nuk shkonte siç duhet me sjelljen agresive të një pasagjeri.

Kreu i shërbimit të kabinës ndërhyri pastaj, duke i thënë pasagjerit se ata nuk do t'i shërbenin më alkool.

Pasagjeri pastaj u zemërua dhe refuzoi të ulet, ndërsa kujdestari i fluturimit kapi celularin intercom për të njoftuar pilotin.

Në atë moment, Sahibedine shkoi në banjë, në mënyrë që të dëgjonte bisedën që po ndodhte, duke kuptuar se pasagjeri ishte ende agresiv dhe kërcënues.

Sahibbedine u përpoq të diskutonte me pasagjerin në të 20-at, por ai u zemërua dhe kërkoi të shihte pilotin.

"Gjatë këtij sulmi, unë tërhoqa perden në mënyrë që udhëtarët të mos shohin se çfarë po ndodh dhe të shmangej paniku", tha ish-boksieri, siç citohet nga "Le Parisien".

Por, gjërat u bënë edhe më shqetësuese kur pasagjeri dha një deklaratë jokoherente dhe të frikshme: "Kam miqtë e mi në Mynih. Komandanti do të kthehet, ai do të shkojë t'i marrë ato. Unë dua që ata të rikthehen", kujton Sahibbedine.

Njeriu më pas kërcënoi të hapte derën e kabinës dhe të merrte kontrollin e avionit. Në atë pikë, Sahibedini u hodh në veprim, duke e hedhur në tokë dhe duke e penguar.

Pasagjerët e tjerë pastaj u bashkuan për ta ndihmuar.

Kur u pyetën rreth incidentit pasi ai ishte mbi të gjitha, Sahibbedine tha se "nuk kishte kohë për t'u frikësuar", përveç në një moment. "Ne ishim para kabinës, perdja u tërhoq. Ai më thotë se nuk ka frikë nga asgjë dhe se mund të shtypte alarmin e kuq të avionit pa ndonjë problem".

Pasagjeri po kalon një provim psikiatrik, sipas BFM TV.

/Ora News.tv/