Një marrëveshje armëpushimi pritet të nënshkruhet sot në Moskë nga Fayez al-Sarraj, shefi i Qeverisë së Pajtimit Kombëtar (GNA) të njohur ndërkombëtarisht dhe rivalit të tij, komandantit të renegatëve Khalifa Haftar.

Ministria e Jashtme njoftoi se krerët dy palëve ndërluftuese në Libi do të zhvillojë bisedime në Moskë të hënën.

Agjencia e lajmeve Interfax citoi një zyrtar rus të thoshte se al-Sarraj dhe Haftar do të diskutonin "mundësinë e nënshkrimit të një armëpushimi dhe detajet e një dokumenti të tillë".

Lev Dengov, kreu i grupit rus të kontaktit në Libi, tha se ishte ende e paqartë nëse të dy rivalët do të takoheshin ballë për ballë.

Më parë, Khaled al-Mechri, kreu i Këshillit të Lartë të Shtetit të Libisë, tha se nënshkrimi i marrëveshjes në Moskë do ti hapë rrugën ringjalljes së procesit politik në vend.

Al-Mechri tha për Al Ahrar TV se ai do ta shoqëronte al-Sarraj në Moskë, ndërsa Aguila Salah, kryetari i parlamentit me qendër lindore, do të udhëtonte me Haftar.

Ndërkohë, në një fjalim të shkurtër televiziv të hënën, al-Sarraj u bëri thirrje libianëve që të kthejnë faqen e historisë.

"Unë u bëj thirrje të gjithë libianëve që të kthejnë faqen nga e kaluara, të refuzojnë mosmarrëveshjet për të lëvizur drejt stabilitetit dhe paqes," tha ai.

GNA dhe LNA-ja e Haftarit ranë dakord për një armëpushim të kushtëzuar që duhej të vinte në fuqi në mesnatëne të dielës por të dy palët akuzuan njëra-tjetrën për shkelje.

Libia është shkatërruar nga trazirat që kur sundimtari disa dekadash Muammar Gaddafi u rrëzua dhe u vra në një kryengritje të mbështetur nga NATO në 2011.

Vendi i pasur me naftë ka qenë i ndarë midis administratave rivale në lindje të vendit dhe perëndim. Përshkallëzimi i konfliktit ka tërhequr gjithnjë e më shumë përfshirjen e fuqive të huaja

Që nga prilli, GNA me qendër në Tripoli ka qenë nën sulm nga forcat lindore besnike të Haftarit, të cilat më 6 janar morën kontrollin e qytetit strategjik bregdetar të Sirtes.

/Ora News.tv/