Trajneri i kombëtares kroate, Zlatko Dalic ka insistuar se ekipi i tij e meritoi të kaloj në finalen e Kupës së Botës 2018. Sipas tij, Kroacia ishte skuadra më e mirë në të gjitha segmentet e lojës.

"Nuk i nënvlerësuam ato. Ne i respektuam ato sepse i analizuam. Ne e dinim se çfarë po bënin dhe ku. Ne hasëm në një bllok mjaft të fortë në  mbrojtjen e tyre. Ne mbyllëm (John) Stones dhe (Jordan) Henderson.

"Ne ishim të motivuar dhe atë që i thashë këtyre lojtarëve para ndeshjes ishte 'nuk ka presion, nuk ka nerva, nuk e humbas kokën. Ju keni arritur në gjysmëfinale, jini krenarë dhe luani futbollin tuaj. Dhe kjo është saktësisht atë që ata bënë, ata luajtën futbollin e tyre. Mendoj se kjo ishte loja jonë më e mirë. Ne luajtëm sot më mirë se kundër Argjentinës.Nuk ka dobësi në një ekip që është në finale," shtoi Dalic. "Ata janë një ekip i lartë sirtar me lojtarë fantastikë. Por ne do të diskutojmë nesër për Francën, ne po e marrim hap pas hapi, ne kemi hyrë sot në finale, do të festojmë, do të pushojmë dhe pastaj do të përgatitemi për Francën. Ne jemi duke u përballur me një detyrë tjetër të frikshme, por do të jetë një ndeshje fantastike, jemi gati për të, jam i sigurt se të gjithë do të kënaqeni duke shikuar këtë ndeshje. Dhe kjo është pikërisht ajo që ata bënë. Ata luajtën futbollin e tyre". ".-deklaroi Dalic në konferencën për shtyp pas ndeshjes.

Në finalen e 15 korrikut, Kroacia do të mas forcat me Francën, me "gjelat" që nga ana e tyre ka mposhtur 1-0 Belgjikën.

/Ora News.tv/