Një shpërthim i madh zjarri është regjistruar në një ndërtesë me shumë apartamente në lagjen Hamilton Heights të New York City të premten, duke dërguar shtëllunga të mëdha tymi në qiell.

Zjarri nisi vetëm pas orës 3 pasdite brenda ndërtesës që ndodhet në rrugën 565 W. 144 Street dhe Broadway

Zjarri përhapet shpejt në katër anët e ndërtesës ndërsa pamjet nga vendi i ngjarjes tregojnë flakë në katin e fundit të ndërtesës gjashtë katëshe.

Të paktën 170 zjarrfikës janë në vendin e ngjarjes duke u përpjekur ta vënë zjarrin nën kontroll.

Për momentin nuk ka raportime për të lënduar ndërsa është e paqartë se sa njerëz ishin brenda ndërtesës kur filluan flakët.

Rreth 40 familje jetojnë në ndërtesë, raportoi WABC. Ndërtesa ka dyqane të shitjes me pakicë në katin e parë dhe apartamente në katet e dytë deri në të gjashtin.

Autoritetet kanë mbyllur trafikun rreth disa blloqeve që rrethojnë ndërtesën e djegur.

Dhjetra njerëz, përfshirë banorët dhe pronarët e dyqaneve, kanë dalë në rrugë duke parë skenën e tmerrshme.

Disa dëshmitarë thane se pjesët e fasadës së ndërtesës po bien në rrugën poshtë.


/Ora News.tv/