Presidenti i SHBA Donald Trump ka bërë një ofertë të fundit për votuesit që mbështesin partinë republikane në prag të zgjedhjeve për Kongresin.

"Gjithçka që kemi arritur është në rrezik nesër", tha ai gjatë një fjalimi në tre mitingjet përfundimtare.

Votimi mbarëkombëtar të martën shihet si referendum mbi presidencën e tij.

Aftësia e tij për të qeverisur në dy vitet e fundit të mandatit të tij do të varet nga rezultati.

Amerikanët shkojnë në votime për të votuar 435 vende në parlament, 35 nga 100 vende të Senatit dhe dhjetra guvernatorë të shtetit.

Me 'marrjen' e Kongresit, presidenti ka ngritur retorikë mbi çështjet e ndarjes në një përpjekje për të aktivizuar bazën e tij.

Ish-Presidenti Barak Obama, në gjurmët e fushatës për Partinë Demokratike,  tha të hënën se "karakteri i vendit tonë është në fletëvotim".

Në Twitter, ai tha se vota "mund të jetë më e rëndësishmja në jetën tonë".

/Ora News.tv/