Dhjetëra qenë endacakë janë grumbulluar dhe qëlluar në Marok përpara një vizite nga një delegacion i FIFA për të vlerësuar nëse vendi mund të organizojë Kupën e Botës.

Pamjet e publikuara tregojnë grumbujt e qenve të vrarë në vendpushimin bregdetar të Tamraght, në veri të Agadir.

Video u postua nga OJQ-ja zvicerane 'Tierbotschafter' ('Ambasadorët e Kafshëve').

Ai tha se imazhet vijnë përpara një vizite nga një delegacion i FIFA-s për të vlerësuar ofertën e vendit për Kupën e Botës 2026.

Shumë prej kafshëve ishin vaksinuar dhe kastruar vetëm kohët e fundit si pjesë e një programi për të kontrolluar në mënyrë humane popullatën, pretendoi OJQ-ja.

Shefi i Tierbotschafter Brigitte Post tha: "Që nga ajo mbrëmje [javën e kaluar të enjten] dhjetëra qen nga programi ynë i kastrimit dhe vaksinimit janë qëlluar, plagosur ose janë marrë në një kamion, ndërsa janë ende gjallë".

Ajo pretendoi se rrugët po 'pastrohen' nga autoritetet marokene për të lënë një përshtypje të mirë përpara delegacionit vizitues.

/Ora News.tv/