Producenti i famshëm italian i filmave Vittorio Taviani ka vdekur në moshën 88-vjeçare.

Taviani vdiq pas një sëmundje të gjatë raportoi vajza e tij dhe ceremonia mortore do të jetë private.

Ai dhe vëllai i tij Paolo u bënë të famshëm në Itali në vitet 1960 dhe prodhuan filmin e fundit në vitin 2017.

Ndërkombëtarisht, filmi i tyre 'Padre Padrone' fitoi çmimin Palme D'Or në Kanë në vitin 1977. Docudrama Caesar Must Die' fitoi çmimin Golden Bear në Festivalin e Filmit të Berlinit në 2012.

Vittorio filloi të studiojë drejtësi në Universitetin e Pizës, por u tërhoq pasi filloi të shfaqë interes në kinema. Vëllezërit Taviani shkruajtën dhe prodhuan shumë filma.

Gazeta Republikane tha se dy mjeshtrat e kinemasë italiane kishin transmetuar historinë, realitetin dhe kontradiktat e Italisë që nga vitet 1960.

/Ora News.tv/