Një aktore e Koresë së Jugut, e rrëmbyer nga Koreja e Veriut dhe e detyruar për të bërë filma për shtetin, ka vdekur në moshën 92 vjeçare.

Choi Eun-hee ishte një aktore kryesore në Jug, kur u rrëmbye nën urdhrat e udhëheqësit të atëhershëm Kim Jong-il, në fund të viteve 1970.

Ish-burri i saj, një regjisor i njohur, gjithashtu u rrëmbye disa muaj më vonë. Dyshja më pas u arratis me sukses.

Koreja e Veriut ka mohuar gjithmonë rrëmbimin e çiftit, duke thënë se ata kishin kërkuar strehim atje.

Zonja Choi vdiq të hënën pasdite në një spital në Korenë e Jugut.

/Ora News.tv/