Për të qenë në formë dhe për të jetuar mirë, është e rëndësishme të dini se cilat janë ushqimet më të shëndetshme në botë, ato ushqime super që ndihmojnë në largimin e sëmundjeve të zemrës, të cilat forcojnë sistemin imunitar dhe na ndihmojnë të ruajmë linjat.

Është një listë e ushqimeve që nuk mund të mungojnë në tryezën tonë, të pasura me ushqyes të rëndësishëm, thelbësorë për mirëqenien tonë.

Këto janë 12 ushqimet që do të vendosen në tryezë rregullisht për të nxitur mirëqenien e përgjithshme.

1- Boronica

Ndër ushqimet e dobishme për shëndetin tonë, një vend nderi i përket boronicave, fruta të pasura me antioksiduese të dobishme për të luftuar veprimin e dëmshëm të radikaleve të lira, duke ngadalësuar plakjen e qelizave dhe parandalimin e llojeve të ndryshme të kancerit. Boronicat përmbajnë vitaminë C dhe vitaminë E, si dhe një përqindje të mirë e fibrave që ndihmojnë tretjen, rregullsinë e zorrëve dhe rritin ndjenjën e ngopjes, me përfitime edhe për linjat. Ata gjithashtu kryejnë një veprim anti-inflamator, janë të mira për kujtesën, por edhe për traktin urinar.

2- Brokoli 

Ndër perimet më të shëndetshme për të sjellë në tavolinë janë brokolit që, përveç shijes së tyre unike, gjithashtu luajnë një veprim të dobishëm për shëndetin tonë. Ata përmbajnë flavonoide që reduktojnë inflamacioni, kanë pak kalori, vetëm 27 kcal për 100 gr të produktit, kështu që ato janë të mira dhe për ata që dëshirojnë të humbin peshë, ato janë gjithashtu janë të pasura me fibra, minerale si kaliumi dhe kalciumi, acid folik, të dobishme për gratë shtatzëna për të parandaluar keqformime të fetusit. Brokoli, në sajë të pranisë së beta-karotenit dhe antioksidantëve, ndihmon në parandalimin e sëmundjeve neurologjike, por edhe të artritit dhe disa kancereve, si kanceri i fshikëzës, gjirit dhe mushkërive.

3- Spinaqi dhe perime me gjethe jeshile

Perimet me gjethe jeshile, veçanërisht spinaqi, nuk mund të mungojnë: në këtë rast, falë përqindjes së antioksidantëve që kryejnë një veprim të parandalimit të kancerit dhe gjithashtu ndihmojnë në mbrojtjen e shëndetit të syve, falë luteinës dhe zeaksantinës. Përveç kësaj, spinaqi, në sajë të përmbajtjes së kaliumit, është i shkëlqyer për rregullimin e presionit të gjakut, prandaj rekomandohet për hipertension; ai gjithashtu ndihmon për të zvogëluar rrezikun e marrjes së diabetit të tipit 2.

4- Patatet e ëmbla 

Gjithashtu të njohura si patatet amerikane, patatet e ëmbla janë një burim i shkëlqyeshëm i fibrave ushqyese, vitaminave, sidomos A dhe B6, dhe mineraleve, veçanërisht kaliumit që rregullon presionin e gjakut. Ato gjithashtu kanë një indeks glicemik të ulët, prandaj është ideale për ata që vuajnë nga diabeti. Këto tuberë të çmuar gjithashtu ndihmojnë në parandalimin e anemisë dhe forcimin e sistemit imunitar.

5-Hudhra

Përveç shijes që u shton pjatave tona, hudhra është një ushqim thelbësor për mirëqenien tonë, përmban një element të rëndësishëm, allicin, një enzimë anti-tumor që është rritur me ekspozimin në ajër: kjo është arsyeja pse rekomandohet grirja e hudhrës para se ta përdorni, duke e lënë atë për dhjetë minuta para se ta përdorni, në këtë mënyrë do të jetë aktive dhe efektive. Hudhra është e dobishme për zemrën dhe presionin e gjakut, duke ndihmuar në luftimin e hipertensionit, gjithashtu ka një veprim antibakterial, në mënyrë që të konsiderohet një antibiotik natyror dhe mban nën kontroll kolesterolin e keq (LDL) me përfitime për zemra dhe arteriet.

6- Farat e lirit 

Ndër ushqimet më të shëndetshme në botë, janë edhe farat e liri, ushqime të pasura me fibra, që përveç promovimit të rregullsisë së zorrëve ndihmojnë në uljen e kolesterolit dhe stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak. Ato gjithashtu përmbajnë Omega 3, përfitime për zemrën dhe të dobishme për parandalimin e tumoreve.

7- Fasule – Bishtajoret

Janë ushqim thelbësor për shëndetin dhe mirëqenien tonë: ato janë të lira dhe të lehta për t’u përgatitur, të shkëlqyera për të ngrënë të paktën 2 herë në javë. Në veçanti, fasulet janë shumë të shëndetshme: të zezat janë të pasura me Omega 3, ndërsa fasulet e kuqe përmbajnë magnez dhe kalium që ndihmojnë në kontrollin e presionit të gjakut, përveç kësaj, pasuria e fibrave është thelbësore për të luftuar kolesterolin e keq ( LDL). Përveç kësaj, fasulet, si dhe bishtajoret në përgjithësi, përmbajnë shumë proteina, gjë që i bën ato zëvendësues të vlefshëm të mishit.

8- Avokado

Ndër ushqimet e shëndetshme për të konsumuar rregullisht gjejmë gjithashtu avokadon, një fruta të pasur me fibra dhe yndyrna të mira omega 3, të rëndësishme për kontrollin e kolesterolit, pastaj luan një veprim të rëndësishëm anti-inflamator dhe ndihmon në luftimin e sëmundjeve të zemrës. Kaliumi dhe mineralet e tjera që përmbajnë avokadot janë një burim i shkëlqyeshëm i energjisë, por gjithashtu ka veti astringente të dobishme në rastet e gastritit dhe kolitit.

9-Salmon 

Një tjetër burim i mirë i yndyrës është salmoni, ndër ushqimet më të pasura me Omega 3, i rëndësishëm për parandalimin e sëmundjeve të zemrës, kancerit, por edhe kolesterolit dhe triglicerideve të këqija. Salmon duhet të konsumohet së paku 2 herë në javë.

10- Arrat

Arrat janë një tjetër ushqim i pasur me acide yndyrore të rëndësishme për të luftuar plakjen qelizore, sëmundjet kardiovaskulare dhe kolesterolin, gjithashtu ndihmojnë në rritjen e kujtesës dhe përqendrimit. Vetëm hani 2 ose 3 për të përfituar nga përfitimet e saj.

11-Tërshëra 

Tërshëra është gjithashtu një ushqim shumë i shëndetshëm që ne duhet të konsumojmë rregullisht: përmban një sasi të mirë të fibrave të tretshme për të ulur kolesterolin, për të mbajtur nivelet e sheqerit të qëndrueshme tek njerëzit me diabet dhe për të parandaluar sëmundjet e zemrës, gjithashtu rritet ndjesia e ngopjes.

12- Çokollata e zezë

Ndër ushqimet më të shëndetshme në botë nuk mund të mungojë çokollata e zezë: të preferohet me të paktën 70% kakao. Është një ushqim që ka veti të shkëlqyera antioksidante, gjithashtu ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe kontrollin e presionit të gjakut dhe punon si antidepresiv natyral, pasi stimulon prodhimin e serotoninës, hormon i humor të mirë./ATA/

/Ora News.tv/