E gjithë forca policore e qytetit meksikan Ocampo është arrestuar nën dyshim për përfshirje në vrasjen e një kandidati për kryetar bashkie.

Fernando Ángeles Juárez, 64 vjeç, u qëllua për vdekje nga persona të panjohur të armatosur të enjten jashtë në një nga pronat e tij.

Më shumë se 100 politikanë janë vrarë në Meksikë përpara zgjedhjeve të përgjithshme më 1 korrik.

Z. Ángeles ishte politikani i tretë që u vra në shtetin perëndimor të Michoacan në pak më shumë se një javë.

27 policë të qytetit dhe sekretari lokal i sigurisë publike u arrestuan nga forcat federale në orët e hershme të së dielës.

Ángeles ishte një biznesmen i suksesshëm me pak përvojë të mëparshme politike.

Fillimisht kishte dalë si kandidat  i pavarur, por përfundimisht u bashkua me një nga partitë kryesore të Meksikës, Partia e Revolucionit Demokratik (PRD) e qendrës së majtë.

"Ai nuk mund të qëndronte duke parë kaq shumë varfëri, pabarazi dhe korrupsion dhe kështu vendosi të vrapojë", tha një nga miqtë e tij më të afërt, Miguel Malagón për gazetën El Universal.

Pas vrasjes së tij, prokurorët akuzuan sekretarin e sigurimit publik të Ocampos, Oscar González García, për përfshirje në vrasje.

Kur agjentët federalë  të Meksikës arritën në qytet të shtunën për ta arrestuar atë, ata u ndaluan nga policët lokalë.

Por agjentët kthyen me përforcime të dielën në mëngjes dhe arrestuan të gjithë zinxhirin policor lokal me në krye shefin e tyre./Ora News.tv/