Presidenti Donald Trump ka thënë se marina amerikane shkatërroi një avion iranian në ngushticën e Hormuzit.

Ai tha se anija amfibe e sulmit të USS Boxer "mori masa mbrojtëse" të enjten pasi  avioni hyri në territorin e anijes rreth 914m.

Irani tha se nuk kishte informata për humbjen e një avioni. Në qershor, Irani goditi një dron ushtarak amerikan në zonë.

Më parë, Teherani tha se kishte kapur një "cisternë të huaj" dhe ekuipazhin e saj të 12 të dielën për kontrabandën e karburantit në Gjirin Persik.

Irani është fajësuar nga SHBA për sulme ndaj çisternave që nga maji në zonën kryesore të anijeve në botë. Teherani i mohon të gjitha akuzat.

Incidentet e fundit kanë shkaktuar frikë për një konflikt ushtarak në rajon.

Duke folur në Shtëpinë e Bardhë, ai tha: "Unë dua të njoftoj të gjithë për një incident në Ngushticën e Hormuzit sot që përfshin USS Boxer, një anije amfibe sulmesh detare.

"Ne ndërmorëm masa mbrojtëse kundër një avioni iranian që u mbyll në një distancë shumë të afërt, rreth 1,000 metra, duke injoruar thirrjet e shumëfishta për të qëndruar poshtë dhe duke kërcënuar sigurinë e anijes dhe të ekuipazhit të anijes.

"Ky është veprimi i fundit nga  shumë veprime provokative dhe armiqësore nga Irani kundër anijeve që veprojnë në ujërat ndërkombëtare. Shtetet e Bashkuara rezervojnë të drejtën për të mbrojtur personelin, objektet dhe interesat tona".

Një zyrtar i departamentit të mbrojtjes i cituar nga New York Times tha se droni ishte rrëzuar duke përdorur pajisje elektronike të bllokimit.

/Ora News.tv/