Ishte planifikuar gjithmonë të ishte një samit i tensionuar dhe i vështirë ai i G7-s dhe një post në Instagram nga llogaria zyrtare e kancelares gjermane Angela Merkel duket se ka kapur një nga ato momente.

Ja kush janë politikanët e fotografuar, dhe ku qëndrojnë ata në rreshtin e tregtisë:

1. Donald Trump, president i SHBA

Trump tronditi aleatët e Amerikës - BE, Meksikën dhe Kanadanë kur njoftoi së fundmi një tarifë prej 25% për importin e çelikut dhe 10% për aluminin nga këto vende. Masat hakmarrëse dhe përçarja e errësoi samitin, duke e lënë presidentin amerikan të izoluar në disa raste. Z. Trump u nis herët, duke u ankuar se Amerika ishte "si banka e derrkucit që të gjithë po vjedhin".

2. John Bolton, këshilltar i sigurimit kombëtar të SHBA

Ka vetëm tre muaj që kur ai u emërua këshilltar i lartë i sigurisë i Presidentit Trump, por John Bolton tashmë ka një ndikim. Një nga argumentet e presidentit për tarifat është se ato janë vendosur në "bazat e sigurisë kombëtare" - një pikëpamje që Z. Bolton e ka mbështetur ashpër.

3. Kazuyuki Yamazaki, zëvendësministër i punëve të jashtme japoneze

I promovuar në këtë post në korrik 2017, ai kohët e fundit udhëhoqi një delegacion japonez në Pakistan dhe mori pjesë në bisedimet e përbashkëta midis Japonisë, Kinës dhe Koresë së Jugut në Seul lidhur me një marrëveshje të propozuar të tregtisë së lirë.

4. Shinzo Abe, kryeministër i Japonisë

Ai është nën presionin e shtuar për t'u bashkuar me masat hakmarrëse ndaj tarifave të larta të Amerikës. Kjo e vë atë në një pozicion të vështirë - ai është përpjekur shumë për të kultivuar një marrëdhënie të ngrohtë me Presidentin Trump dhe të dy thuhet se janë takuar të paktën 10 herë që kur ai u zgjodh në Shtëpinë e Bardhë.

5. Yasutoshi Nishimura, zëvendës sekretar i kabinetit në Japoni

Deputeti nga partia qeverisëse e Japonisë dikur ka punuar në ministrinë e tregtisë dhe industrisë ndërkombëtare.

6. Angela Merkel, kancelare gjermane

Ajo ka qenë në ballë të bisedimeve për të zgjidhur mosmarrëveshjet në samit, siç është e qartë në këtë foto. Zonja Merkel me sa duket hodhi poshtë një ide për të ngritur një mekanizëm për të zgjidhur mosmarrëveshjet tregtare midis SHBA dhe aleatëve të saj të premten. E pyetur gjatë samitit për marrëdhëniet e saj me Presidentin Trump, znj. Merkel tha se të dy udhëheqësit nuk pajtohen gjithmonë, por mund të bisedonin me njëri-tjetrin: "Mund të them se unë mbaj një marrëdhënie shumë të hapur dhe të drejtpërdrejtë me presidentin amerikan".

7. Emmanuel Macron, president i Francës

Ai u angazhua në një zënkë në Twitter me Presidentin Trump mbi tarifat vetëm disa orë përpara se të fillonte takimi i nivelit të lartë. Pavarësisht kësaj, ata u panë të jenë në gjendje të mirë, dhe ekipi i presidentit Macron tha se bisedimet e tij me Trump ishin "të sinqerta dhe të fuqishme".

8. Theresa May, kryeministrja e Mbretërisë së Bashkuar

Në një telefonatë javën e kaluar, ajo i tha Presidentit Trump se i konsideron tarifat e SHBA "të pajustifikuara dhe thellësisht zhgënjyese". Por ajo gjithashtu pati një ton më pajtues në samit, duke u bërë thirrje udhëheqësve të tjerë të tërhiqen nga pragu i një lufte tregtare të mundshme.

9. Larry Kudlow, drejtor i Këshillit Kombëtar Ekonomik të SHBA

Këshilltari i lartë ekonomik i presidentit Trump ka mbrojtur masën e Donald Trump për të rritur tarifat dhe thotë se shefi i tij nuk duhet të jetë përgjegjës për rritjen e konflikteve tregtare me aleatët e SHBA. Z. Kudlow tha se thirrja e presidentit për eliminimin e të gjitha tarifave midis vendeve të G7 ishte "mënyra më e mirë për të nxitur rritjen ekonomike".

/Ora News.tv/