Së shpejti një ushtri e vogël private pritet të 'pushtojë' Zvicrën. Kjo për shkak se Presidenti i SHBA Donald Trump pritet të mbërrijë në Davos për të marrë pjesë në Forumin Ekonomik Botëror (WEF) që do të mbahet në fund të janarit. Kjo do të thotë mbi të gjitha, një koncept gjigant i sigurisë.

Dy vjet më parë amerikanët dëshmuan se mund ta bëjnë këtë. Në janar të vitit 2016, kur Zëvendëspresidenti i atëhershëm i SHBA, Joe Biden mori pjesë në WEF, mijëra policë nga të gjitha kantonet zvicerane dhe Lihtenshtajni si dhe pjesëtarë të ushtrisë u thirrën. 

Përveç kësaj, hapësira ajrore u sigurua nga helikopterët e raketave dhe policisë. Por kjo nuk ishte e mjaftueshme për amerikanët.

Ditët para vizitës së Biden, pesë helikopterë të Black Hawk u nisën nga baza amerikane në Ëiesbaden në Gjermani në Dübendorf për WEF. Më pas, dy Lockheed C-5M Super Galaxy - aeroplani i tretë më i madh në botë - u ngritën në Cyrih. Gjithashtu erdhi një avion mallrash i tipit C-17. Përveç limuzinave dhe SUV-ve që ishin në bordin e makinave dhe personelit të armatosur amerikan të sigurisë.

Në janar 2016, edhe një Boeing E-4B u ul në Cyrih. në bord ishte Sekretari i Mbrojtjes i SHBA Ashton Carter. Versioni i posaçëm i një Boeing 747 shërben si një komandë fluturimi dhe për këtë arsye quhet gjithashtu "Plane e Doomsday" - avion pa fund. 

Në një luftë bërthamore, udhëheqja ushtarake mund të transferohet në avion. Në sajë të karburantit ajror, avioni mund të qëndrojë në ajër deri në gjashtë ditë dhe netë.

Vetëm atëherë Bajden u bë një "Air Force Two" (një Boeing 757 i konvertuar) në aeroportin e Zyrihut. Tashmë tre helikopterë të Black Hawk të amerikanëve dhe dy Super Pumas të Forcave Ajrore Zvicerane prisnin të shoqëronin Zëvendëspresidentin në Davos.

Edhe me ardhjen e sekretarit të atëhershëm amerikan të Mbrojtjes, Ashton Carter, automjetet policore të blinduara e shoqëruan avionin me armë automatike. 

"Siguria ishte shumë më e madhe se ajo për Joe Biden. Ka gjithandej policë. Unë kurrë nuk kam parë kaq shumë " pati thënë një fotograf në BLICK.

Herën e fundit që amerikanët erdhën në WEF me një skuadër të tillë sigurie ishte në vitin 2000, kur presidenti aktual Bill Klinton udhëtoi për në Davos. Ai u ul me Air Force One në Cyrih dhe pastaj fluturoi në Davos me një nga dy helikopterët binjakë të ngjashëm me Chinook - shoqëruar nga një Super Puma zvicerane.

/Ora News.tv/