Donald Trump ka bërë thirrje që Rusia të ripranohet në grupin e 7 vendeve më të industrializuara, G7, duke krijuar një çarje të re me Evropën në fillim të një samiti të egër në Québec.

Presidenti amerikan argumentoi se pezullimi i Rusisë nga G8 i atëhershëm në 2014, pas aneksimit të Krimesë, duhet të anulohet për arsye pragmatike.

Deklarata thyen në mënyrë dramatiket pozitën e  aleatëve kryesorë të Uashingtonit dhe pjesë të administratës së Trump, të cilët këmbëngulin se Moska duhet të pajtohet me një marrëveshje paqeje në Ukrainën përpara se të rifillojnë marrëdhëniet normale.

Deklarata e Trump u mbështet edhe nga pjesëmarrësi më i ri në samit, kryeministri italiane, Giuseppe Conte, i cili shkroi: "Jam dakord me Presidentin [Trump]. Rusia duhet të ri-hyjë në G8. Është në interes të të gjithëve ".

Megjithatë, deklarata është në kundërshtim me politikat më të ashpra të mbrojtura nga Mbretëria e Bashkuar, Gjermania dhe Franca dhe godet iniciativën e Theresa May në samitin për të krijuar një njësi të shpejtë reagimi për të luftuar agresionin e sponsorizuar nga shteti, siç janë sulmet kibernetike dhe helmimet e disidentëve.

Thirrja e Trump u hodh poshtë menjëherë nga udhëheqësit evropianë.

Jean-Claude Juncker, kryetari i Komisionit Evropian, tha: "Vendimi i përbashkët i G7 ishte të përjashtonte Rusinë nga formati G8. Natyrisht, mund të diskutohet, por ... ne duhet t'i respektojmë parimet e Bashkimit Evropian. Shtetet evropiane dhe Rusia duhet të respektojnë rendin ndërkombëtar dhe sundimin ndërkombëtar të ligjit. "

Qeveria e Rusisë u duk gjithashtu e kujdesshme, me zëdhënësin e Kremlinit, Dmitry Peskov, duke thënë në një deklaratë të shkurtër: "Rusia është e përqendruar në formate të tjera, përveç G7."

Komentet e Trump - që vijnë në një kohë kur fushata e tij zgjedhore është nën hetim për lidhje të mundshme me Moskën

/Ora News.tv/