Presidenti Donald Trump ka dalë nga një takim me udhëheqësit demokratë pasi negociatat u ndërprenë në ditën e 19 të një mbylljeje të qeverisë amerikane.

Presidenti republikan mbylli bisedimet pasi Nancy Pelosi dhe Chuck Schumer u mbërthyer nga refuzimi i tyre për të financuar muret e tij të planifikuara SHBA-Meksikë.

Trump thirri takimin e tij me palën "një humbje totale të kohës".

Rreth 800,000 punëtorë federalë do të shkojnë pa pagesë këtë javë për herë të parë që nga fillimi i mbylljes.

Presidenti pastaj shkroi në twitter se ai kishte thënë "bye-bye" (mirupafshim) për demokratët në shkallë të lartë.

Jashtë Shtëpisë së Bardhë loja e fajit ishte në rrjedhë të plotë nga të dyja palët pas takimit të së mërkurës në dhomën e situatës, një qendër konferencë në bodrumin e Wing West.

 Pelosi, e cila është kryetare e Dhomës së Përfaqësuesve, tha se legjioni i punonjësve federalë të papaguar ishte "dëm i kolateralit" ndaj Trump.

"Presidenti duket të jetë i pandjeshëm ndaj kësaj," tha ajo. "Ai mendon se mund të pyesin babanë e tyre për më shumë para, por nuk munden."

Schumer u tha gazetarëve se presidenti kishte lënë papritmas kur  Pelosi tha se nuk do të miratonte ndonjë fond të murit.

Udhëheqësi Demokratik i Senatit tha: "Trump e pyeti Kryetarin Pelosi, 'A do të pajtoheni me murin tim?' Ajo tha jo.

"Dhe ai sapo u ngrit tha," Pastaj ne nuk kemi asgjë për të diskutuar, "dhe ai sapo doli jashtë.

"Përsëri, ne pamë një zemërim të fortë, sepse ai nuk mundi të shkonte."

Senatori i New York tha gjithashtu se Trump kishte "goditur tryezën", por Zëvendëspresidenti Mike Pence e kundërshtoi këtë.

"Presidenti hyn në dhomë dhe kaloi karamele," tha ai. "Unë nuk e kujtoj atë ndonjëherë duke ngritur zërin e tij ose duke goditur dorën e tij."

Kevin McCarthy, udhëheqësi republikan në Dhomën e Përfaqësuesve, tha se ai e gjeti sjelljen e demokratëve "të turpshme".

Ndonëse udhëheqësit republikanë dhe  Trump këmbëngulin se partia është "krejtësisht e unifikuar" pas tij, disa senatorë të moderuar po lëkunden.

/Ora News.tv/