Një avion luftarak i forcave ajrore greke u rrëzua në detin Egje pasi u kthye nga një patrullë, duke vrarë pilotin, thanë zyrtarët e Ministrisë së Mbrojtjes.

Zyrtarët thanë se avioni "Mirage 2000-5" u rrëzua të enjten në veri të ishullit të Skyros, në Egjeun qendror. Ata nuk dhanë asnjë informacion për shkakun e mundshëm të rrëzimit.

Patrullimi është intensifikuar javët e fundit mes tensioneve midis Greqisë dhe Turqisë dhe përgjimeve afërsisht ditore dhe luftimeve të ashpra në hapësirën ajrore kontestuese rreth ishujve grekë me bregdetin e Turqisë.

Vdekja e pilotit u njoftua nga Ministri i Mbrojtjes Panos Kammenos pasi anijet e marinës greke dhe helikopterët e ushtrisë kishin marrë pjesë në kërkimin e pilotit.

"Një pilot grek bashkohet me panteonin e heronjve. Ai ra në mbrojtje të sovranitetit tonë kombëtar dhe integritetit territorial, "tha Kammenos në një mesazh të postuar në Twitter.

/Ora News.tv/