Zyrtarë të Koresë së Jugut thonë se presidenti Moon Jae-in mund të jetë pjesmarës në takimin që could attend a possible summit betëeen Donald Trump and Kim Jong-un.

Çdo pjesëmarrje nga zoti Moon do të varet nga ecuria e bisedimeve para samitit mes udhëheqësve të SHBA dhe atyre të Koresë së Veriut, tha 'Shtëpia Blue'.

Takimi historik është planifikuar të mbahet në Singapor, më datë 12 qershor.

Takimi është vënë në dyshim, pasi Trump tha se nuk do të priste më.

Por të dy palët kanë punuar shumë për të realizuar takimin.

Nëse do të realizohej, ky do të ishte takimi i parë mes një lideri koreanoverior dhe një presidenti amerikan në detyrë.

Detajet e takimit të mundshëm mbeten të paqarta, por diskutimet do të fokusohen në uljen e tensioneve dhe denuklearizimin e gadishullit.

/Ora News.tv/