Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg i tha DW se është i shqetësuar për aftësitë e reja ushtarake të Rusisë.

Në një intervistë ekskluzive të planifikuar të transmetohet javën e ardhshme, kreu i NATO-s, tha se Moska po investon shumë në pajisje moderne - si konvencionale dhe bërthamore.

 Ai tha se Rusia ka qenë e gatshme të përdorë forcën ushtarake kundër fqinjëve, duke përmendur konfliktin aktual në Ukrainë dhe luftën në Gjeorgji. "Moska gjithashtu ka trupa në Moldavi pa miratimin e qeverisë në Moldavi", tha Stoltenberg, duke treguar "një model të zhvilluar gjatë viteve që ka nevojë për një përgjigje".

"Ne nuk po pasqyrojmë atë që po bën Rusia", tha Stoltenberg për DW. "Ne nuk po i përgjigjemi tankeve me raketa apo armëve bërthamore me armë bërthamore, por sigurisht që duhet të sigurohemi që NATO të përshtatet kur shohim një Rusi më të sigurt duke investuar shumë në pajisje të reja moderne".

/Ora News.tv/