Shefi ekzekutiv i markes gjermane, AUDI, Rupert Stadler është arrestuar në lidhje me një hetim mbi skandalin e naftës.

Një zëdhënës i Volkswagen, i cili zotëron Audi, konfirmoi arrestin.

Prokurorët e Mynihut thanë se kishin vepruar për shkak të një rreziku që Stadler mund të kërkonte të zhdukte provat.

Skandali shpërtheu tre vjet më parë, kur doli se makinat ishin pajisur me pajisje të dizajnuara për të mashtruar testet e shkarkimit të naftës.

Pajisjet u gjetën fillimisht në makinat e VW, por dega e saj Audi gjithashtu ka qenë e përfshirë në skandalin.

Muajin e kaluar, ajo pranoi se 60.000 modele A6 dhe A7 me motorët me naftë janë të përfshira në softuerin e shkarkimit.

/Ora News.tv/